Eve Door & Window Wireless Contact Sensor 10EBN9901
Eve Door & Window Wireless Contact Sensor
Eve Door & Window Wireless Contact Sensor understands whether your door or window is open or closed. See the current open/closed state at a glance and view statistics on time & duration to make smarter choices. Works with Apple homekit.
Includes
- 1 x EVE Door & Window (Reader & Tag)
- 1 x 1/2 AA (ER14250 3.6V) Replaceable Battery
- 1 x Quick Start Guide
Specifications
- Wireless Connection: Bluetooth
- Power: 1 x 1/2 AA (ER14250 3.6V) Replaceable Battery
- Reader Dimensions: 52 x 24 x 23mm
- Tag Dimensions: 18 x 18 x 8mm
- Requirements: iPhone or iPad with the latest version of iOS/iPadOS
Features
- Open / Closed state detection
- Instant Notifications
- Activate Scenes
- Easy Installation
- Highest data privacy
- Works with Apple Home
- Trigger your connected comforts such as your mood lighting and media center
Please Note: Controlling this HomeKit-enabled accessory automatically and away from home requires a HomePod or an Apple TV (4th generation or later) as a home hub. Notifications away from home require a home hub.
#Gift #Home #Chic #Living #Kitchen #Indoor #Gadget #Decor #Security
(4260195391987)
| SKU | 4260195391987 |
| Model # | 10EBN9901 |
| Barcode # | 4260195391987 |
| Brand | Eve |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997