Enesco Figure Edge Sculpture 12cm Miniature SEA TURTLE, JAS-EE6016222
EDGE SCULPTURE MINIATURE SEA TURTLE
Welcome to the world of Edge Sculpture in Miniature. Influenced by style rather than subject, Matt Buckley presents a most striking collection of eclectic, contemporary sculptures. This stunning visual representation of a Sea Turtle has been brought to life in a miniature sculpture with intricate carvings on its shell and hand-painted shades of orange and brown. A survivor of the sea, Edge Sculpture's Sea Turtle is a modern piece to showcase in homes.
Features
- An amazing home decor or garden statement piece
- Hand-painted
- Each miniature sculpture has Matt Buckley's signature embossed
- Packaged in a black gift box with a silver foil logo
Specifications
- Material: Stone Resin
- Dimensions (L x W x H): 10 x 15 x 12cm
- Weight: 0.2kg
#Collect #Display #Gift #Home D
(0028399412143)
| SKU | 0028399412143 |
| Model # | EE6016222 |
| Barcode # | 0028399412143 |
| Brand | Enesco |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.152m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.120m |
| Assembled Width | 0.150m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997