Paperblanks Journal W.B. Yeats Ultra Hardcover Lined
Paperblanks Journal W.B. Yeats
Embellished Manuscripts
We honour the genius of William Butler Yeats (1865-1939) and his masterful and devastating poem "Easter, 1916," in this Paperblanks journal emblazoned with his handwriting. "Easter, 1916" is a powerful expression of the artist coming to terms with the tragic events of the Easter Rising rebellion staged in Ireland in 1916.
Specifications
- Size (L x W x H): 23 x 18 x 2cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Wrap
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439734803)
| SKU | 9781439734803 |
| Model # | 9781439734803 |
| Barcode # | 9781439734803 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.215m |
| Shipping Height | 0.025m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.230m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.180m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997