Paperblanks Journal Van Huysum Ultra Hardcover Lined
Paperblanks Journal Van Huysum
Still Life Burst
More sumptuous than even the finest arrangement, our Van Huysum design is based on a painting by Jan van Huysum (1682-1749). Van Huysum is perhaps the greatest master of that most revered subject in the Dutch artistic canon: the flower. A jolt of passion for the soul, this still life is anything but static.
Specifications
- Size (L x W x H): 23 x 17.5 x 1.8cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Elastic Band
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439732250)
| SKU | 9781439732250 |
| Model # | 9781439732250 |
| Barcode # | 9781439732250 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.215m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.230m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.175m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997