Derwent Academy Acrylic Paint Tube 12mL Assorted Pack of 12, 2302401
Derwent Academy Pack of 12 12ml Acrylic Paint Tube
Dive into a world of vibrant creativity with the Derwent Academy Pack of 12 12mL Acrylic Paint Tube. Perfect for artists of all levels, this set offers a kaleidoscope of rich, highly pigmented colours ready to bring your masterpieces to life.
Features
- Refined with purest pigments and 100% acrylic resin
- Provides superior tinting strength, coverage power, light-fastness, consistency, and colour brilliance
- Forms a protective water-resistant film that retains artwork colour without yellowing or cracking
- Intermixable and applicable to a range of surfaces, including canvas, paper, wood, leather, and fabric
- Can be used straight from the tube or dilute with water or painting medium for a lighter wash effect
(5028252508353)
| SKU | 5028252508353 |
| Model # | 2302401 |
| Barcode # | 5028252508353 |
| Brand | Derwent |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997