Davis & Waddell Atlas Electronic Kitchen Scale Black, ACC5035BK
Davis & Waddell Atlas Electronic Kitchen Scale
The Davis & Waddell Atlas Electronic Kitchen Scale delivers accurate, reliable measurements in a modern, compact design. Perfect for cooking, baking, and portion control, it's a must-have kitchen essential.
Features
- 5kg capacity lets you tackle food preparation with ease
- Convenient tare function lets you reset the weight to 0 allowing multiple ingredients to be subsequently added and weighed in the same bowl
- Tempered glass platform
- Large backlit digital display is clear and easy to read
- Auto-off function
- Liquid measure for water and milk
Specifications
- Size: 22x19x2cm
- Made from tempered glass and plastic
- Power: Battery operated (3 x AAA required and included)
- Made in China
#Davis & Waddell #kitchen scale #digital scale #baking scale #cooking tools
(9345869216669)
| SKU | 9345869216669 |
| Model # | ACC5035BK |
| Barcode # | 9345869216669 |
| Brand | Davis & Waddell |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.190m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997