D-Link 8-Port Gigabit Unmanaged Desktop PoE Switch DGS-1008P
D-Link 8-Port Gigabit Unmanaged Desktop PoE Switch DGS-1008P
The D-Link 8-Port Gigabit Ethernet PoE Switch (DGS-1008P) enables office users the ability to easily connect and supply power to Power over Ethernet (PoE) devices such as IP cameras, IP phones, and wireless access points (APs) to a network. The 8 Gigabit ports provide connectivity for devices and applications that require high speed network access and reduce bottlenecks that can interrupt communication.
The DGS-1008P also provides the opportunity to add additional Ethernet devices like computers, printers, and Network Attached Storage (NAS) onto a network. This compact PoE switch operates quietly, making it ideal for use in virtually any room or office.
Features
- Compact size
- Robust metal housing
- 8 Gigabit ports with 4 PoE+ ports
- 68 Watts PoE power budget
- Fanless design for silent operation
- Plug-and-play installation
Specifications
- Port Type: Gigabit
- PoE Type Required: PoE
- Design: Metal|Fanless
- Ethernet Speed: Gigabit
- LAN Ports: 8
- PoE Ports: 4 Ports
- Housing: Metal
- Power Supply: External
- Fanless Design for Silent Operation: Yes
- Compact Design for Home and Office Use: Yes
- Quick, Simple Plug-and-Play Installation: Yes
- Dimensions: 32.8 x 18 x 10.7 cm
#School #Office #Stationery
(790069344213)
| SKU | 790069344213 |
| Model # | DLDGS1008P |
| Barcode # | 790069344213 |
| Brand | D-Link |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997