Caribee Urban Trek 38L Backpack Black - Travel, Outdoor Backpack 6461
CARIBEE URBAN TREK 38L BACKPACK
Designed and built tough for both travel and outdoor adventures, the Caribee Urban Trek is a large capacity 38L hiking style backpack with padded hip belt and rain cover that makes it both at home in the outdoors as well as on the city commute.
SPECIFICATIONS
- Volume: 38L
- Dimensions (H x W x D): 55 x 28 x 22cm
FEATURES
- Large multi compartment 38L adventure travel daypack
- Twin main zip compartments with adjustable divider for customised storage
- Rear or front pocket can be set up as the main storage pocket depending on your preference with floating divider
- Separate large base zip storage pocket
- Bio-form padded harness system with top stabiliser straps
- Sternum strap for improved pack stability
- Removable padded hip belt with utility zip pocket
- Hydration ready, just add a 2L or 3L reservoir
- Concealable rain cover in base of bag
- Front vertical zip stash pocket
- Twin oversized side bottle pockets
- Molle system
- Waterproof base panel
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524064614)
| SKU | 9315524064614 |
| Model # | 6461 |
| Barcode # | 9315524064614 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.033880000m3 |
| Assembled Length | 0.280m |
| Assembled Height | 0.545m |
| Assembled Width | 0.220m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997