Caribee Storm 38L Backpack Black - Travel, Outdoor Bag 6464
CARIBEE STORM 38L BACKPACK
Designed as a large capacity 38L backpack, the Caribee Storm 38L daypack is ideal for carrying larger loads and also a popular choice for airline carry on travel. The practical multi-compartment design provides abundant storage options, features a luggage trolley pass through and concealable rain cover.
SPECIFICATIONS
- Volume: 38L
- Dimensions (H x W x D): 50 x 32 x 22cm
FEATURES
- Large capacity 38L backpack, ideal for carrying larger loads and also a popular choice for use as an airline carry on bag
- Meets airline carry on dimensions
- Practical multi-compartment design with heaps of storage options
- Bio-form padded harness system with sternum strap
- Rear luggage trolley pass through secures this bag to larger suit cases
- Large main storage compartment with padded laptop sleeve (fits most laptops to 15.4-inch)
- Concealable rain cover in base of bag
- Twin internal organiser panels
- Front zip pocket with brushed poly lining to protect smaller items
- Oversized twin side bottle pockets
- External molle & compression system
- Waterproof base panel protects the packs contents on damp surfaces
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524064645)
| SKU | 9315524064645 |
| Model # | 6464 |
| Barcode # | 9315524064645 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.017600000m3 |
| Assembled Length | 0.320m |
| Assembled Height | 0.545m |
| Assembled Width | 0.220m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997