Caribee Nepal 600 Sleeping Bag
The Caribee Nepal 600 Sleeping Bag is an ultra compact 10C sleeping bag that can compact down to a palm sized 16 x 14cm stuff sack for easy transport. This quality sleeping bag has a contoured body design with box foot construction providing additional comfort when you sleep.
Features
- Contoured body design with box foot construction
- Box foot provides additional room to move and increased comfort
- Draw cord hood
- Draft tube zip protection reduces heat loss from the zip tape
- Dual full length #8 auto lock zips for easy access
- Strong nylon rip-stop shell construction
- Soft touch pongee lining provides ultimate comfort
- 3D Power-loft fibre fill
- Internal zip security pocket
- Hanging loops
Specifications
- Temperature Rating: 10 degrees
- Dimensions: 210 x 75 x 50cm
- Stuff sack: 16 x 14cm compressed
- Weight: 600g
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524054523)
| SKU | 9315524054523 |
| Model # | 5452 |
| Barcode # | 9315524054523 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Assembled Length | 0.140m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.050m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997