LED Headlamp 1400 - 60 Lumen - Outdoor Gear 1401
Key features
- 3 powerful LED's
- 60 lumen
- Pivoting head function
- Two light mode
- white light and red light
- White light mode
- bright 60 lumen light
- Red light mode
- red light does not cause your pupils to shrink the way white light does, so its a great option for night use
- Super light weight
- Camo printed strap (not shown in image)
- 3 x AAA batteries required.
#Travel #Gift #Accessories
(9315524014008)
| SKU | 9315524014008 |
| Model # | 1400 |
| Barcode # | 9315524014008 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.120m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.050m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997