Caribee Quencher Hydration Backpack 2L Black 63145
Caribee Quencher Hydration Backpack
The Caribee Quencher Hydration Backpack is our mid size hydration backpack that is supplied with a 2L hydration reservoir. The slim line twin compartment design provides enough room for your phone, keys and a possible spray jacket, yet remains small enough not to be in the way when on the move.
Includes
- A premium 2L TPU hydration reservoir
- BPA free, phthalate & PVC free
- Thermo welded seams
- Low profile screw cap for easy filling
- High flow mouth piece with on/off function
- Taste free, odour free and UV stable
Features
- Twin compartment slim line design keeps the reservoir's weight close to your back for stability
- Dual shoulder duct hydration tube ports
- so you can exit the tube on the left or right side of your back
- Action Back Extreme padded harness system provides a comfortable fit
- Front utility zip pocket with phone pouch
- Sternum chest strap for improved harness stability, especially if you run
- Detachable webbing hip belt helps keep the pack in place on the move
- Base cycling light loop
Specifications
- Volume: 2L
- Size: 38 x 20 x 6cm
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524631458)
| SKU | 9315524631458 |
| Model # | 63145 |
| Barcode # | 9315524631458 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Assembled Length | 0.190m |
| Assembled Height | 0.399m |
| Assembled Width | 0.060m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997