Caribee Helix Backpack 30L Black 6114, School & Travel
CARIBEE HELIX 30L BACKPACK
Made for the commute, the Caribee Helix is a premium quality multi compartment 30L daypack with both hydration and laptop storage making it perfect for every day use.
SPECIFICATIONS
- Volume: 30L
- Dimensions (H x W x D): 50 x 32 x 22cm
FEATURES
- Premium quality, multi compartment 30L daypack
- Action Back Extreme padded harness system
- Sternum strap for improved pack stability
- Large main storage pocket
- Padded laptop sleeve fits most laptops to 15.4-inch
- Hydration ready, Just add a 2L reservoir
- Front zip storage pocket with handy organiser panel
- Front zip stash pocket with brushed poly lining
- Front QR storage sleeve pocket
- External QR compression system
- Side accessory / mesh bottle pockets
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524061149)
| SKU | 9315524061149 |
| Model # | 6114 |
| Barcode # | 9315524061149 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.038720000m3 |
| Assembled Length | 0.320m |
| Assembled Height | 0.545m |
| Assembled Width | 0.220m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997