Caribee Valhalla Backpack 26L Black 6112, School & Travel
CARIBEE VALHALLA 26L BACKPACK
Designed and manufactured as a premium quality twin compartment 26L backpack, the Caribee Valhalla daypack combines multiple outdoor features (hydration ready and molle system) with everyday practicality.
SPECIFICATIONS
- Volume: 26L
- Dimensions (H x W x D): 48 x 30 x 18cm
FEATURES
- Premium quality twin compartment 26L backpack
- Bio-form padded harness system with sternum strap
- Dual padded laptop & tablet sleeves in main compartment (fits most laptops to 15.4-inch)
- Hydration ready, just add a 2L or 3L reservoir
- Front zip storage pocket with handy organiser panel
- Front zip stash pocket
- Twin oversized side bottle pockets with securing strap
- External molle & compression system
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524061125)
| SKU | 9315524061125 |
| Model # | 6112 |
| Barcode # | 9315524061125 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.480m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.025920000m3 |
| Assembled Length | 0.300m |
| Assembled Height | 0.459m |
| Assembled Width | 0.180m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997