Caribee Op's Backpack
Often referred to as a 72hr backpack, the Caribee Op's backpack is based on a military design that's used for operations up to 72 hours in duration. This 50L backpack has great capacity and full of useful features making it a popular all round choice for outdoor adventures.
Features
- Large capacity 50L operations style backpack
- Bio-form air mesh harness system with internal aluminium stay for extra support
- Sternum strap for improved harness stability
- Padded adjustable hip belt, great for securing the pack weight on your hips
- Multiple internal storage pockets
- Hydration ready, just add a 2L or 3L reservoir
- Molle webbing attachment points, intended for attaching extra pouches (storage, radio, administration, etc.)
- Velcro ID position points
- External front storage pouch
- Front pocket with internal organiser panel
Specifications
- Volume: 50L
- Size: 58 x 33 x 30cm
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524643512)
| SKU | 9315524643512 |
| Model # | 64351 |
| Barcode # | 9315524643512 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.580m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Assembled Length | 0.330m |
| Assembled Height | 0.545m |
| Assembled Width | 0.050m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997