Caribee Avalanche 34L Backpack
The Caribee Avalanche backpack has a 34L capacity, making it perfect for a variety of sports, gym and adventure activities. Its top loading design provides convenient and efficient access to all your gear with the added bonus of a padded 15.4-inch laptop storage and separate base shoe pocket. This daypack offers superior comfort from its Action Back Extreme padded harness system and great organization for all your belongings.
Specifications
- Volume: 34L
- Dimensions: 55 x 30 x 24cm
Features
- Large capacity top loading 34L adventure sports daypack
- Action Back Extreme padded harness system
- Sternum strap for improved pack stability
- Large main storage compartment with padded laptop sleeve (fits most laptops to 15.4-inch)
- Main compartment organiser panel
- Separate base zippered storage/shoe pocket
- Twin oversized side bottle pockets
- Top front zip stash pocket with brushed poly lining protects contents
- Front sleeve pocket for accessories
- Molle attachment system
- Waterproof base panel protects your gear from wet or damp surfaces
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524061101)
| SKU | 9315524061101 |
| Model # | 6110 |
| Barcode # | 9315524061101 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997