Caribee Ranger 25L Backpack
Experience the rugged durability of the Caribee Ranger 25L backpack, inspired by a military design. If you crave the style of the larger Caribee Op's Pack or Combat backpack, but desire a sleeker, more compact option, the Ranger backpack delivers the same robust construction in a smaller yet equally powerful 25L package.
Specifications
- Volume: 25L
- Dimensions: 48 x 32 x 16cm
Features
- Heavy duty 900D construction
- Action Back Extreme padded harness system
- Sternum strap for improved pack stability, especially if you run or are active with your pack
- Internal zippered mesh storage pocket keeps you organised
- Hydration ready, just add a 2L or 3L reservoir (sold separately)
- Molle webbing attachment points
- Front zip sleeve pocket
- Detachable webbing hip belt
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524063006)
| SKU | 9315524063006 |
| Model # | 6300 |
| Barcode # | 9315524063006 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997