Caribee Atlas 38L RPET Carry-On Backpack Black - Travel Bag 6466
CARIBEE ATLAS 38L RPET CARRY-ON BACKPACK
Made from recycled materials, the Caribee Atlas is a 38L light weight airline carry on backpack with dedicated rear zip laptop pocket access. Great for a weekend getaway or domestic travel, this carry-on approved size travel bag stows easily in the aircraft overhead locker, allowing you to touch down and on the move straight away.
SPECIFICATIONS
- Volume: 38L
- Dimensions (H x W x D): 50 x 32 x 23cm
- Weight: 1kg
FEATURES
- Split level 38L carry on backpack design ready for travel
- External fabric and lining made from recycled materials (RPET)
- Concealable rear shoulder straps convert this backpack to a tote bag
- Expose the shoulder straps and utilise the Action Back Extreme padded harness system
- Rear luggage trolley pass through secures this bag to larger suit cases
- Dedicated rear zip padded laptop compartment (fits most laptops up to 17-inch)
- Water resistant zips on main and laptop compartments
- Split level packing with zippered mesh dividers
- Internal zip storage pockets & compression system
- Front zip stash pocket ideal for quick access items
- Twin grab handles handy for quick transits
- Side accessory / bottle pocket
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524064669)
| SKU | 9315524064669 |
| Model # | 6466 |
| Barcode # | 9315524064669 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.040480000m3 |
| Assembled Length | 0.320m |
| Assembled Height | 0.545m |
| Assembled Width | 0.230m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997