Ben Franklin's Book of Virtues Gift Edition by Peter Pauper Press
Elegant keepsake volume presents Ben Franklin's list of 13 essential virtues, including resolution, industry, and justice, and a plan for putting them into practice. Franklin intended his list to serve as a template for self-improvement and success in life.
Features
- This attractive gift edition is embossed and embellished with gold foil.
- Each turn of the page is accentuated by gilded-gold edges that catch the light.
- Paper is acid-free and of archival quality.
- A must for any library.
Specifications
- Designed for portability, this compact volume measures 11.5cm wide x 19cm high.
#gift novel #keepsake novel #library collection #book lovers
(9781441346070)
| SKU | 9781441346070 |
| Model # | 346070 |
| Barcode # | 9781441346070 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.190m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.115m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997