Back to Basics: NAPLAN-style Reading and Writing Workbook - Year 3
Back to Basics: NAPLAN-style Reading and Writing Workbook Year 3
The Back to Basics NAPLAN*-style series provides children with with the opportunity to practise NAPLAN-style questions in readiness for the Year 3 NAPLAN Reading & Writing tests.
This book has been divided between Reading in the front section and Writing in the back section. A variety of narrative, persuasive and information text types are covered in both parts.
Details
- Level: Year 3
- Author: Jane Bourke
- Subject: English
- Publication Date: November 2013
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781922225061)
| SKU | 9781922225061 |
| Model # | 9781922225061 |
| Barcode # | 9781922225061 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997