Back to Basics: NAPLAN-style Numeracy Workbook Year 5
The Back to Basics NAPLAN*-style series provides children with with the opportunity to practise NAPLAN-style questions in readiness for the Year 5 NAPLAN Numeracy test.
The NAPLAN*-style series has been written to review and practise the key numeracy skills required to approach the test confidently and successfully.
Details
- Level: Year 3
- Authors: Annie Hughes & Olwen Narbey
- Subject: Maths
- Publication Date: November 2013
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781922225108)
| SKU | 9781922225108 |
| Model # | 9781922225108 |
| Barcode # | 9781922225108 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997