Back to Basics: NAPLAN-style Language Conventions Workbook - Year 5
Back to Basics: NAPLAN-style Language Conventions Workbook Year 5
The Back to Basics NAPLAN*-style series provides children with with the opportunity to practise NAPLAN-style questions in readiness for the Year 5 NAPLAN Language Conventions test.
The NAPLAN*-style books have been written to review and practise the key spelling, grammar and punctuation skills required to approach the test confidently and successfully.
Details
- Level: Year 5
- Author: Stella Tarakson
- Subject: English
- Publication Date: November 2013
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781922225085)
| SKU | 9781922225085 |
| Model # | 9781922225085 |
| Barcode # | 9781922225085 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997