Back to Basics: Multiplication Tables Workbook - Years 4-5 (Ages 9-11)
Back to Basics: Multiplication Tables Workbook Years 4-5 (Ages 9-11)
Written for Years 4-5 students, aged 9-11, this full-colour workbook includes 20 units designed to develop the essential skills needed for success with multiplication tables, in line with Australian Curriculum outcomes.
This parent-friendly book includes We Practise sections and removable game cards to allow parents/carers to read, discuss and participate in all activities.
Details
- Level: Year 4-5
- Author: Ann Baker
- Subject: Mathematics
- Publication Date: June 2012
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742159355)
| SKU | 9781742159355 |
| Model # | 9781742159355 |
| Barcode # | 9781742159355 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997