Back to Basics: Comprehension and Vocabulary Workbook - Year 6 (Ages 11-12)
Back to Basics: Comprehension and Vocabulary Workbook Year 6 (Ages 11-12)
The Back to Basics series provides children with the opportunity to practise and consolidate the skills needed to achieve mastery over the Year 6 Comprehension strategies elaborated in the Australian Curriculum.
The 20 units in this book contain activities designed to review and practise the essential Year 6 Comprehension and Vocabulary skills.
Details
- Level: Year 6
- Author: Victoria Hazell
- Subject: English
- Publication Date: September 2015
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742159201)
| SKU | 9781742159201 |
| Model # | 9781742159201 |
| Barcode # | 9781742159201 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997