ATAR Notes Year 8 English Notes (2025-2027)
These English Notes will help you build upon and refine your skills in Language, Literature, and Literacy as outlined in the Australian National Curriculum. Content is broken down into easy-to-digest sections that will equip you with the tools you need to shine in your assessments and hone your knowledge. You'll be guided through the key skills needed to extract meaning from language, as well as understanding form, themes, and story structure. Accompanied by annotated examples, you'll delve into how to analyse written and visual text types and the context which informs them. In the second half of the book, you'll focus on crafting your own piece of writing, whether that be an analytical essay, persuasive, narrative, or a multi-modal presentation.
#ATARNotes #Year8English #EnglishNotes #StudySmart #HighSchool #KaraOnline
(9781923348011)
| SKU | 9781923348011 |
| Model # | 9781923348011 |
| Barcode # | 9781923348011 |
| Brand | InStudent Publishing Pty Ltd |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.297m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.210m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.