Anne of Green Gables by Lucy Maud Montgomery (Masterpiece Library Edition)
Anne of Green Gables by Lucy Maud Montgomery (Masterpiece Library Edition by Peter Pauper Press)
A bright, imaginative orphan wins the hearts of shy Matthew Cuthbert, his stern sister Marilla, and their small town of Avonlea in this timeless coming-of-age tale. Rediscover Lucy Maud Montgomery's treasured classic in this elegant yet affordable Masterpiece Library Edition, honoring the Peter Pauper Press founders' tradition of publishing beautiful books.
Features
- Deluxe, durably bound hardcover keepsake volume
- Embossed cover with iridescent highlighting
- Gold foil-stamped spine
- Reinforced cloth quarter-binding for durability
- Premium acid-free archival-quality paper for longevity
- Cream-colour pages with font, type size, and line spacing chosen for a comfortable, luxurious reading experience, even under imperfect lighting
- Comes with a matching satin ribbon bookmark with which to keep your place
- A must-have for every home library.
Specifications
- 304 pages
- Dimensions (W x H): 16.5 x 23.5cm
#gift novel #keepsake novel #library collection #book lovers
(9781441344335)
| SKU | 9781441344335 |
| Model # | 344335 |
| Barcode # | 9781441344335 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.235m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.165m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997