ABC Reading Eggspress: Spelling Year 3
The ABC Reading Eggspress Spelling books for Years 1 to 6 work together with the NEW online ABC Reading Eggspress Spelling program.
With this new fully integrated online and print program, students learn, use and apply their spelling skills across a range of online questions types and written activities.
It gives them the opportunity to use new spelling rules and strategies; to improve their proofreading abilities; and boosts vocabulary development for improvements in writing.
Details
- Level: Year 3
- Subject: English
- Publication Date: February 2015
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742153087)
| SKU | 9781742153087 |
| Model # | 9781742153087 |
| Barcode # | 9781742153087 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997