ABC Reading Eggs Reading Skills Year 2
Strong reading and comprehension skills are essential for academic success and lifelong learning.
The ABC Reading Eggspress program provides a comprehensive and systematic way to improve, and extend reading, grammar, spelling and literacy skills. This workbook provides a rigorous 36-week curriculum with comprehension, spelling and grammar lessons.
These lessons build 200 essential reading skills to understand new ideas, make connections, write effectively, and unlock deeper comprehension of a wide range of texts.
Details
- Level: Year 2
- Author: Sara Leman
- Subject: English
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742155104)
| SKU | 9781742155104 |
| Model # | 9781742155104 |
| Barcode # | 9781742155104 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997