ABC Mathseeds Maths Skills for Year 3
The ABC Mathseeds program provides step-by-step lessons that children really enjoy. The Year 3 program improves skills in number, operations, patterns, geometry, measurement, chance, and data in just 15 minutes a day!
Children who use ABC Mathseeds online are excited by maths, have a deeper understanding of mathematical concepts and score higher in independent testing.
With 50 easy-to-achieve lessons, this full-colour workbook covers the 200 essential skills yourchild needs to excel in mathematics.
Includes
- Covers 200 essential maths skills including: Number, Patterns, Geometry, Chance, Operations, Fractions, Measurement, Data
- 50 lessons with four worksheets each
- 10 quizzes with lesson review and reward
- Year planner
- Completion certificate
Specifications
- Series: ABC Mathseeds Workbooks
- Author: Megan Smith
- Pages: 260
- Binding: Soft cover
- Size: 210 x 280mm
- Publication Date: June 2025
(9781923253148)
| SKU | 9781923253148 |
| Model # | 9781923253148 |
| Barcode # | 9781923253148 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997