ABC Mathseeds Maths Skills for Year 2
The ABC Mathseeds program provides step-by-step lessons that children really enjoy. The Year 2 program improves skills in numbers, operations, patterns, geometry, measurement, chance, and data in just 15 minutes a day!
Children who use ABC Mathseeds are excited by maths, have a deeper understanding of mathematical concepts and score higher in independent testing.
With 50 easy-to-achieve lessons, this full-colour workbook covers the 200 essential skills your child needs to excel in mathematics.
Details
- Level: Year 2, Subject: Mathematics
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742155135)
| SKU | 9781742155135 |
| Model # | 9781742155135 |
| Barcode # | 9781742155135 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997