ABC Mathseeds: Activity Book 3 Ages 3-5
ABC Mathseeds Activity books are the perfect way for children to learn their early maths skills. Full of educational and stimulating activities, this book will help children to:
- count back from 10 and use number lines to 10
- identify more and less than
- identify 2D shapes
- recognise early length, mass and patterns
- add to 6.
There are 4 books in Level 1
- Starting Out. This level is for children just starting to learn their first maths skills.
This is Activity Book 3. It fully supports and reinforces 10 lessons (lessons 21-30) of the ABC Mathseeds program.
Details
- Level: Kindergarten to Year 2
- Author: Sara Leman
- Subject: Mathematics
- Publication Date: June 2013
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742152141)
| SKU | 9781742152141 |
| Model # | 9781742152141 |
| Barcode # | 9781742152141 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997