ABC Mathseeds: Activity Book 2 Ages 3-5
ABC Mathseeds Activity books are the perfect way for children to learn their early maths skills. Full of educational and stimulating activities, this book will help children to:
- identify numbers zero to 10
- count to 10
- write numbers and words correctly
- recognise shapes and sizes
- order numbers.
There are 4 books in Level 1
- Starting Out. This level is for children just starting to learn their first maths skills.
This is Activity Book 2. It fully supports and reinforces 10 lessons (lessons 11-20) of the ABC Mathseeds program.
Details
- Level: Kindergarten to Year 2
- Author: Sara Leman
- Subject: Mathematics
- Publication Date: June 2013
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781742152134)
| SKU | 9781742152134 |
| Model # | 9781742152134 |
| Barcode # | 9781742152134 |
| Brand | ABC |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997