2027 Diary Collins The Roses Pocket D36 Week to View Recycled Butterfly, E-TR1PK3.BF
Collins 2027 The Roses Pocket Diary
Titled The Roses, this diary series features four vibrant covers, Bumble Bee, Butterfly, Dragonfly, and Hummingbird. Each design pairs blooming roses with dynamic pollinators, symbolising growth, movement, and renewal, and bringing energy and optimism to everyday planning. This series is illustrated by Mary O'Connor, a Melbourne-based graphic designer whose work blends nature with a contemporary edge. From her beginnings in graphite drawing to her transition into digital illustration at Billy Blue College of Design, her style is defined by bold colour, contrast, and expressive form.
Features
- Ribbon marker
- Lay flat opening
- Made from recycled material
- 3 Year Calendars
- Current and Forward Year Planners
- International Holidays
- International Information
- Financial Summary
- Addresses and Notes
Specifications
- Date: 12 Months (January to December 2027)
- Size: D36 (8.5 x 13.2cm)
- Format: Week to View
- Page Count: 144 pages
- Paper Weight: 70gsm
- Made from recycled material
#PocketPlanner #ButterflyDiary #TheRoses #WeeklyDiary #CollinsDiary #2027Planner #KaraOnline
(8887129019081)
| SKU | 8887129019081 |
| Model # | E-TR1PK3.BF-27 |
| Barcode # | 8887129019081 |
| Brand | Collins Debden |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Assembled Length | 0.130m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.090m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997