2026 Diary Paperblanks Mini Week-At-A-Time Verso Hardcover Cezanne's Terracotta Pots and Flowers
Paperblanks 2026 Cezanne's Terracotta Pots and Flowers 12-Month Planner
Cezanne's Terracotta Pots and Flowers
Paul Cezanne (1839-1906) was a French painter who is regarded as one of the greatest of the post-Impressionists. Terracotta Pots and Flowers saw Cezanne enter a new era of still life painting. Here he arranges everyday objects including a pitcher with potted geraniums inside the greenhouse at his father's estate near Aix-en-Provence.
Paperblanks Diary is where elegant design meets everyday functionality. Renowned for its artistic covers inspired by literary classics, fine art, and historical bindings, each diary is a tribute to timeless beauty and thoughtful design. Stay organised in style with the Paperblanks Diary, where exquisite craftsmanship meets practical planning.
Specifications
- Date Range: 12 months (January to December 2026)
- Size (Dimensions): Mini (9.5 x 14 x 1.6cm)
- Format: Week to View (Verso)
- Hard cover
- Elastic band closure
Features
- 100% recycled binder boards
- Memento pouch
- 2 ribbon markers
- Name plate
- Monthly planner
- Year planner
- Mini calendars
- Conversion tables
- International dialling codes
- International holidays
- World time zones
- Note-taking pages
- Address book insert
- Smyth sewn binding
#Calendar #Diary #Planner #Organiser #Office #School #Home #Twenty Six
(9780349707402)
| SKU | 9780349707402 |
| Model # | 9780349707402 |
| Barcode # | 9780349707402 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997