2026 Calendar The BrownTrout Portrait Series: The Noble Horse 16-Month Square Wall, BrownTrout BT03753
The BrownTrout Portrait Series: The Noble Horse 2026 Square Wall Calendar
This title brings fine art photography into the realm of calendars. Intimate, black-and-white portraits coax the viewer into seeing beyond just a handsome face and into the soul of a magnificent animal. The Noble Horse shines a light on the complexity of the equine heart: honest, empathetic, powerful, and vulnerable.
Specifications
- Year: 12 months (January to December 2026) PLUS 4 months (September to December 2025) on a page
- Dimensions: (closed) 30.5 x 30.5cm, (opened) 30.5 x 61cm
- Format: Square Wall
Features
- International public holidays and other important dates
- Printed on FSC certified paper with soy-based ink
- Comes with a drill hole for easy hanging
- Plastic-free featuring wrap-around cover with seal.
#Planner #Diary #Organiser #Office #Home #Twenty-Six
(9798330703753)
| SKU | 9798330703753 |
| Model # | BT03753 |
| Barcode # | 9798330703753 |
| Brand | BrownTrout Publishers Inc. |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.300m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.300m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997