2026 Calendar Greyhounds 16-Month Square Wall, BrownTrout BT03555
Greyhounds 2026 Square Wall Calendar
Presumably from Egypt, this breed dates back 5,000 years or more. The Greyhound is gentle, loving, affectionate-and incredibly fast. General George A. Custer fancied these graceful animals so much that he owned a pack of about 40 hounds. Those who admire the sleek, beautiful Greyhound will appreciate this magnificent calendar.
Specifications
- Year: 12 months (January to December 2026) PLUS 4 months (September to December 2025) on a page
- Dimensions: (closed) 30.5 x 30.5cm, (opened) 30.5 x 61cm
- Format: Square Wall
Features
- International public holidays and other important dates
- Previous and forward months reference
- Printed on FSC certified paper with soy-based ink
- Comes with a drill hole for easy hanging
- Plastic-free featuring wrap-around cover with seal.
#Planner #Diary #Organiser #Office #Home #Twenty-Six
(9798330703555)
| SKU | 9798330703555 |
| Model # | BT03555 |
| Barcode # | 9798330703555 |
| Brand | BrownTrout Publishers Inc. |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.300m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.300m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997