2026 Calendar Dobermans 16-Month Square Wall, BrownTrout BT03159
Dobermans 2026 Square Wall Calendar
Strong and faithful, a Doberman Pinscher is a devoted companion. This very intelligent and self-confident dog was originally bred in Germany by Louis Dobermann, a tax collector who, not surprisingly, desired a brave guardian to accompany him in his travels through hostile neighborhoods. The elegant Dobies in this magnificent calendar will fearlessly protect their owners.
Specifications
- Year: 12 months (January to December 2026) PLUS 4 months (September to December 2025) on a page
- Dimensions: (closed) 30.5 x 30.5cm, (opened) 30.5 x 61cm
- Format: Square Wall
Features
- International public holidays and other important dates
- Previous and forward months reference
- Printed on FSC certified paper with soy-based ink
- Comes with a drill hole for easy hanging
- Plastic-free featuring wrap-around cover with seal.
#Planner #Diary #Organiser #Office #Home #Twenty-Six
(9798330703159)
| SKU | 9798330703159 |
| Model # | BT03159 |
| Barcode # | 9798330703159 |
| Brand | BrownTrout Publishers Inc. |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.300m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.300m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997