2025-2026 18-Month Diary Paperblanks Ultra Week-At-A-Time Vert. Softcover Flexi Foiled
Paperblanks 2026 Foiled 18-month Planner
Old Leather Collection
Renaissance leather bindings were often dyed rich shades of red to highlight the intricate gold-tooled embellishments that adorned them. We have created our Foiled journal cover in this spirit, capturing the vibrancy and lightness of design characteristic of these antique books.
Specifications
- Date: 18 Months (July 2025 to December 2026)
- Size: Ultra (18 x 23 x 1.3cm)
- Format: Week to View (Vertical)
- 224 pages of acid-free FSC-certified 80gsm paper
- Softcover elastic closure
- Smyth sewn binding (threaded stitching and glue, as needed)
- Language: English
Features
- Back cover pouch and 2 ribbon markers
- Decorative printed cover paper
- Cloth headbands
- Flexible cover and spine
- Monthly planner
- Conversion tables
- Year planner
- International dialling codes
- Mini calendars
- International holidays
- World time zones
- Note-taking pages
- Address book insert
- Name plate
#Calendar #Diary #Planner #Organiser #Office #School #Home #Twenty Six
(9780349708270)
| SKU | 9780349708270 |
| Model # | 9780349708270 |
| Barcode # | 9780349708270 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.215m |
| Shipping Height | 0.018m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Assembled Length | 0.180m |
| Assembled Height | 0.209m |
| Assembled Width | 0.013m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997