Peter Pauper Press Flash Cards - What Does Baby See, 340061
What Does Baby See? High-Contrast Flash Cards (Set of 4 Decks) from Peter Pauper Press
What Does Baby See? Baby sees the world differently! This high-contrast flash card set will help Baby's eyes learn to focus and track, aiding visual development as Baby grows. Each card deck in this set of 4 adds color and complexity to coordinate with the progressive stages of infant brain/eye development. Set is designed to complement key baby developmental stages from 0 to 12 months.
Features
- Boxed set contains a total of 144 flash cards and 216 illustrations!
- High-contrast picture cards will delight, entertain, and enhance visual learning throughout a baby's first year.
- Rounded corners and a non-glare surface make cards baby-friendly as parents and babies bond while learning together.
- Heavyweight coated card stock.
- Sturdy cardboard case keeps flash card decks safe and organized.
- Set case comes with a carrying handle for fun and learning on the go!
Specifications
- Flash cards measure 8cm wide x 12cm high
- Flash card box measures 15.4cm wide x 17.2cm high x 4.8cm deep
#gift stationery #keepsake #writing #personal journal #blank notebook
(9781441340061)
| SKU | 9781441340061 |
| Model # | 340061 |
| Barcode # | 9781441340061 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.172m |
| Assembled Height | 0.034m |
| Assembled Width | 0.154m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997