Excel SmartStudy: English Year 9
Get the Results You Want, the Smart Way! These books outline the 12 steps to test and exam success in English:
- Step 1: Reading Work
- Step 2: Comprehension Work
- Step 3: Spelling Work
- Step 4: Vocabulary Work
- Step 5: Grammar Work
- Step 6: Punctuation Work
Step 7: Writing Work
- Step 8: Writing Sample
- Step 9: Writing Your Own Sample
- Step 10: Check Your Answers
- Step 11: Tips for the Sample Tests
- Step 12: Sample Tests
Subject: English
Details
- Level: Year 9
- Publication Date: 2017/07
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- Author: Catherine Minett
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741256048)
| SKU | 9781741256048 |
| Model # | 9781741256048 |
| Barcode # | 9781741256048 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997