Excel HSC: Engineering Studies Study Guide
This study guide contains full coverage of the HSC Engineering Studies course.
Excel HSC Engineering Studies contains:
- Material relevant to Year 12 students of similar courses in other states, such as the Engineering Technology course (QLD)
- Clear photographs and diagrams to illustrate the key concepts
- Challenging Sample HSC questions at the end of each chapter with worked solutions
- A Sample HSC Examination paper with comprehensive answers.
Details
- Level: Year 12
- Subject: Engeneering Studies- Publication Date: December 2013
- Author(s): Peter Metcalfe & Roger Metcalfe
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254570)
| SKU | 9781741254570 |
| Model # | 9781741254570 |
| Barcode # | 9781741254570 |
| Brand | Excel |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997