Excel Essential Skills: Step-by-Step Algebra 1 Workbook Years 7-8
This book requires no previous knowledge of Algebra and has been carefully developed to allow for the gradual build-up of skills. On completion, students should have a sound knowledge of basic Algebra.
In Excel Step By Step Algebra 1 Workbook Years 7-8 you will find:
- a basic introduction to Algebra
- step by step explanations and examples
- worked solutions to every question
- extra explanations and helpful hints
- glossary of words commonly used in Algebra.
Details
- Level: Year 7-8
- Subject: Mathematics- Publication Date: October 2004
- Author(s): Lyn Baker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200400)
| SKU | 9781740200400 |
| Model # | 9781740200400 |
| Barcode # | 9781740200400 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997