Construct IT Building Toys 144-Pieces DIY Mechanical Kits Space Robot STEM Toy, GNS 78083
DIY Mechanical Kits Space Robot 144-Pieces
Launch your imagination into orbit with the Construct It DIY Space Robot Kit! Designed for curious minds and future engineers, this hands-on building set lets kids (and adults!) create their very own futuristic robot using real metal pieces and tools.
Features
- Easy to assemble construction kit for the mechanically minded
- Illustrated parts and assembly instructions included
- Made from sturdy metal plate
- Learn basic engineering concepts while creating and having fun on your own or with friends
- Helps develop manipulative and problem solving skills
Specifications
- Suitable for ages 8 and up.
- Beginner Level
- 144 pieces
S.T.E.M
STEM Toys encourage children to develop skills in key disciplines of Science, Technology, Engineering and Mathematics.
#Toy #Collect #Play
(9350375008301)
| SKU | 9350375008301 |
| Model # | 78083 |
| Barcode # | 9350375008301 |
| Brand | Construct IT |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.004200000m3 |
| Assembled Length | 0.350m |
| Assembled Height | 0.034m |
| Assembled Width | 0.240m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997