Anysharp Pro Metal Knife Sharpener Gunmetal & Black 6x6x5cm ISA-ASKSPRO
AnySharp Pro Global Knife Sharpener
The AnySharp Pro Global Knife Sharpener has a metal alloy body to produce a sturdier, more durable product. Restores old, dull knives to make cutting easy again and safer for you to use - this product will pay for itself in days. Anyone can use this professional knife sharpener at home, no training required.
Size: 6 x 6 x 5cm
Features
- Suitable for all kitchen knives, serrated blades and garden tools.
- The advanced diamond-honed tungsten carbide sharpening tool is pre-set to 20 degree angle for optimal sharpening.
- Super safe design with a powerful suction grip cup for stable, hands-free use and a safety knife edge to prevent any slips.
- Its compact size and lightweight design ensures it can be easily tidied away in a drawer, cupboard or tool box when not in use.
- No battery or electricity required.
- Includes a 2-year manufacturer warranty.
#Kitchen #Drink #Gift #Eat #Cooking #Home Decor #Bar
(619098001617)
| SKU | 619098001617 |
| Model # | ASKSPRO |
| Barcode # | 619098001617 |
| Brand | AnySharp |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Assembled Length | 0.060m |
| Assembled Height | 0.034m |
| Assembled Width | 0.060m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997